Zmiany na mapie Polski od 2020.01.01

Od 1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie dwieście dziewiętnaście korekt nazw na mapie Polski. Korekty obejmą między innymi ustalenie nazw czterech miejscowości, zmiany nazw dwudziestu jeden miejscowości oraz ośmiu obiektów fizjograficznych.

Tak na przykład Wyryki w powiecie włodawskim zmienią nazwę na Wyryki-Kolonia, wieś Teodorów Wielki w powiecie radomszczańskim stanie się Teodorowem Dużym, Jeziorki w powiecie brodnickim przyjmą nazwę Jeziórki, a Grądy-Łazy w powiecie pajęczańskim – nazwę Grądy.

Usunięte zostaną nazwy trzech miejscowości (Gołaszów w powiecie wołowskim, Łaniewo i Zwierzyniec w powiecie lidzbarskim) oraz 183 obiektów fizjograficznych (m.in. jezior, wzgórz, łąk i nieużytków).

Prawdopodobnie na mapie Polski pojawi się też pięć nowych miast. W roku 2019 do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęły pięć wniosków w sprawie nadania statusu miasta. Chodzi m.in. o miejscowość Piątek w województwie łódzkim w powiecie łęczyckim, znanej z tego, że znajduje się tam pomnik symbolizujący geometryczny środek Polski.

O nadanie praw miejskich ubiegają się też miejscowości Lututów, znajdujący się również w województwie łódzkim, w powiecie wieruszowskim, Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim.

Mapa administracyjna Polski
Mapa administracyjna Polski

Mapy Polski w wersji ściennej w ofercie naszego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *